Στα πλαίσια του προγράμματος  Αγωγής Υγείας  με  τίτλο « Τα συναισθήματά μου και εγώ » το τμήμα της  Β΄τάξης του σχολείου μας  υλοποίησε δραστηριότητες με την καθοδήγηση της δασκάλας του και της κοινωνικής λειτουργού του σχολείου Ελένης Πολυχρονιάδου. Οι μαθητές έπαιξαν παντομίμα, ζωγράφισαν πρόσωπα στα οποία αποτύπωσαν   συναισθήματα  που εκείνα επέλεξαν( π.χ. η χαρά αποτυπώνεται ζωγραφίζοντας ένα χαμόγελο) και έφτιαξαν ομαδικά ένα κολάζ από συναισθήματα – θετικά και αρνητικά . Στόχος ήταν οι μικροί μαθητές να αναγνωρίσουν το εύρος των Συναισθημάτων που μπορούν να νιώσουν, να αποδεχτούν τα ευχάριστα αλλά και τα δυσάρεστα συναισθήματα και να μιλήσουν στην ομάδα γι΄αυτά. Επιπλέον ήταν ένα ευχάριστο διάλειμμα από την καθημερινή μας ρουτίνα!