Την Τρίτη 25 Μαΐου 2021 η Δ΄ τάξη πραγματοποίησε μια ευχάριστη δραστηριότητα με τη βοήθεια της κοινωνικής λειτουργού Ελένης Πολυχρονιάδου.

Οι μαθητές, μέσα από ένα ομαδικό παιχνίδι ρόλων, κλήθηκαν να βοηθήσουν τον Δήμαρχο της τοπικής κοινότητας να σχεδιάσει ένα νέο παιδικό πάρκο στο χωριό, το οποίο θα χρησιμοποιείται από όλα τα παιδιά του χωριού, διαφορετικών ικανοτήτων φυσικά.

Οι μαθητές ανέλαβαν να τοποθετήσουν σε ένα χαρτί, το οποίο αντιπροσώπευε το πάρκο, διάφορα παιχνίδια δραστηριοτήτων της παιδικής χαράς, δέντρα, παγκάκια, τουαλέτες και ό,τι άλλο επιθυμήσουν, με τρόπο λειτουργικό κι εύχρηστο. Μέσα από συζήτηση σε ομάδες , αναστοχασμό και συνεργασία, τα παιδιά διασκεδάζοντας  συνειδητοποίησαν τον καλύτερο τρόπο οργάνωσης μιας παιδικής χαράς, με στόχο την αποφυγή του κοινωνικού αποκλεισμού παιδιών με ιδιαίτερες ανάγκες!